Biyografi

… adamımız

Ahmet Turgut Yazman. 15 Aralık 1970, doğma büyüme İstanbul’lu. Hoşgörü ve hür ruhun sözlük karşılığı olmak tek gayesi. Güzel İngilizce konuştuğu söylenir. Bin bir pınarlı Kazdağları’nda doğanın göbeğinde yaşamını sürdüren, tasavvuf, meditasyon ve yoga’yı felsefe edinmiş, mütevazi bir mistiktir adamımız.

 

… tebeşir tozunu ise

 

Mimar Sinan Üniversitesi, Film ve Televizyon Fakültesinde, Senaryo ve Yönetmenlik alanlarında yuttu. Sonradan bunu İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesinde “Sanat Tarihi ve Müze Bilimi” alanlarında aldığı master eğitimi ile bir üst mertebeye çıkardı.

 

… ama ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz

 

Bir film mecmuasında fotoğrafçılık ve editörlük, uzun metrajlı film editör asistanlığı, yönetmen yardımcılığı, televizyon sanat programı prodüktör ve yönetmenliği, reklam filmlerinde yönetmen yardımcılığı ile işe başladı. 1995’te, mezuniyetinin akabinde, saygın bir prodüksiyon şirketinde (Tuna Film Prodüksiyon) yardımcı yönetmen oldu.
2000 yılında, televizyon reklamları konusunda uzmanlaşan kendi şirketi Gate Production’u kurdu, televizyon reklam filmleri çekti. Eylül 2003 itibari ile yönetmen olarak kendi projelerine ağırlık verdi. Aynı zamanda çeşitli öğrenim kurumlarında ve bağımsız seminerler aracılığı ile “Anadolu Bilgeliği” üzerine ders vermektedir.

 

… baş koyduğu bu yolda ilerlerken

 

 

“Toprak Çekermiş” adında 16 mm formatlı kısa metrajlı bir film çekti. Opel, Hobby Hair Gel, Coca-Cola, Unilever ve Renault kampanyaları için reklam filmleri çekti. ATV için, 13 bölümden oluşan – Anadolu mitolojisi, dinler ve ezoterik inançlarını kapsayan – bir sohbet dizisinin yönetmenliğini yaptı.
Dünyada ciddi boyutta ses getiren “Göbeklitepe – Dünyanın İlk Tapınağı” adlı uzun metrajlı belgesel filmin yönetmenliğini yaptı. Gerek görüşünü açmak, gerekse ilerdeki projelerine malzeme toplamak amacıyla dünyanın birçok köşesini dolaştı, hatta bazılarında yaşadı. (İngiltere, Amerika, İspanya, İsviçre, Danimarka, Avusturya, Hindistan, Malezya, Tayland, Güney Afrika, Mısır, Tunus)

 

… “uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece”

 

Şu anda iki uzun metrajlı film üzerinde çalışıyor. Birincisi bir 13. asır Anadolu tasavvuf serüveni, diğeri ise bir günümüzde geçen mistik aşk hikayesi. Aynı zamanda seminerlerine ve gezilerine devam ediyor.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *